19 maja 1565 roku doszło do oblężenia Malty przez wojska Imperium Osmańskiego. Celem wyprawy miało być zniszczenie Zakonu Joannitów, który od stuleci prowadził zacięte walki z siłami islamskimi, podbój wyspy miał też umożliwić przyszłą inwazję Osmanów na Włochy. Dla imperium ta operacja miała być tylko formalnością.

Siły osmańskie zgromadziły ok. 50 tysięcy wojsk lodowych i zaczęły operację na wyspie. Naprzeciw nim wystąpiło od 6 do 8 tysięcy ludzi, w tym 600 zakonników, których dowódca przewodził obroną niejaki Jean de la Valette i świetnie ją zorganizował, w przeciwieństwie do Osmanów, gdzie panował chaos w dowództwie, co skutkowało niejednokrotnie błędnymi decyzjami i niepotrzebnymi na szczęście dla obrońców stratami w ich szeregach. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja obrony była dramatyczna. Silne ostrzały artyleryjskie, które pokruszyły fortyfikacje i ciągłe ataki przerzedzały szeregi obrońców (dawała o sobie znać ogromna przewaga liczebna sił Tureckich). Zdawało się, że dla Malty nie ma już ratunku (czekali na obiecane posiłki od Hiszpanii, ale jak to bywa z sojusznikami, nigdy nie wiadomo czy przybędą), pomimo tego większość obrońców walczyła do końca, nie chcąc się dać zniewolić Osmanom i powstrzymywała przeważające siły wroga, co osłabiało morale wojsk inwazyjnych.

Pierwszy promyk nadziei zaświecił u obrońców, kiedy przybyła niewielka, licząca zaledwie 700 żołnierzy odsiecz zwana Piccolo Soccorso (czas przybycia to lipiec-sierpień) dało to do zrozumienia obrońcom, że nie zostali osamotnieni i że dalej jest nadzieja na odparcie sił napastników, u których z dnia na dzień słabły morale (lecz nadal Turcy byli w o wiele lepszej sytuacji). Sytuacja odmieniła się, kiedy 7 września przybyła hiszpańska armia licząca 9 tysięcy żołnierzy. Wojska sułtana przeraziły się, myślały, że odsiecz jest znacznie silniejsza. Część wojsk islamskich uciekła z wyspy, zamiast wysłać zwiad. Kiedy pozostałe wojska Osmanów oceniły siły odsieczy, mając jeszcze znaczne siły, wydały bitwę lądową koło CitéVieille, w której ponieśli dotkliwą klęskę z rąk Hiszpanów.

Straty po obu stronach były ogromne. Siły sułtana straciły 70% wojsk lądowych. Malta straciła połowę ludności oraz została zrujnowana, bez systemów fortyfikacyjnych nie przetrwałaby kolejnego najazdu. Lecz zwycięstwo hiszpańsko-joannickie, a w szczególności poświęcenie tych drugich, dało imperium Sulejmana Wspaniałego wyraźny sygnał, że Europa Potrafi się bronić przed islamskimi legionami.

Dodaj Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here