Żyjemy w czasach, gdy dużo spraw przychodzi nam niebywale łatwo. Wiele rzeczy jest nam podanych na tacy. Zakupy robimy nie wychodząc z domu, niemal wszystko możemy zamówić przez internet, siedzimy w wygodnych fotelach i chłoniemy informacje oraz rozrywkę podaną w telewizji, przetworzone pożywienie odgrzewamy w mikrofalówkach. Niestety ludzie mocno się rozleniwili. Na szczęście idzie odwrót – przyszła moda na sport, zdrowy tryb życia i bycie fit.

Dość oczywistym jest to, że człowiek zdrowy czuje się lepiej, ma lepszy humor, większą chęć do życia i działania. A co powoduje, że jesteśmy sprawni i zdrowi? SPORT! Dzięki aktywności fizycznej rozwijamy swoje ciało i umysł, wzmacniamy nasze mięśnie. Powodujemy, że jesteśmy bardziej gibcy, mamy lepszą koordynację ruchową i spostrzegawczość. Uprawiając sport różnego rodzaju poprawimy swój wygląd i sylwetkę, spalimy zbędną tkankę tłuszczową, a co za tym idzie utrzymamy prawidłową wagę. Przy różnych aktywnościach zaczniemy myśleć również o swoim żywieniu. Warto poprawić jakość, a także ilość spożywanego jedzenia. Pomoże nam to w osiąganych wynikach, a do tego staniemy się zdrowsi.

Jakie plusy idą jeszcze za sportem? Jest ich sporo. Sport to idealna rozrywka na ciekawe i pożyteczne spędzanie czasu. Początki niektórych dyscyplin bywają trudne, ale często trud włożony w ćwiczenia przeradza się w hobby, a nawet pasję. Potrafi to wyciągnąć z życiowego marazmu. Dzięki sportom człowiek uczy się dyscypliny i regularności, zaczynamy układać sobie plany treningowe, co może nam pomóc w planowaniu innych czynności.

Różny rodzaj sportu przynosi różne korzyści. Nie sposób wymienić wszystkich w jednym miejscu. Dlatego wymienię tylko kilka z nich, ale także zachęcam do własnych poszukiwań by dopasować idealne zajęcie do swojej osoby.

Jednym z najbardziej podstawowych sporów jest bieganie. Jest to najtańsza z dyscyplin, jedynie co potrzeba to chęci wyjścia na zewnątrz i podstawowe obuwie. Biegać można samemu, dzięki czemu można się wyciszyć i spożytkować ten czas na kształtowanie własnego ciała, a także umysłu. Jeśli ktoś nie lubi samotności, istnieją różne grupy biegowe do których można dołączyć. To również daj dodatkowe bodźce, chociażby rywalizację i wzajemną motywację.

Sporty walki np. boks, kick-boxing, zapasy – jak każdy sport powodują konkurowanie między ludźmi, co daje możliwość rozwoju. Tutaj odnajdą się osoby, które lubią podwyższony poziom adrenaliny. Mocnym argumentem zachęcającym do takiej aktywności będzie zawsze możliwość nauki samoobrony. Człowiek trenujący sporty walki stoi na dużo lepszej pozycji w sytuacji ataku innych osób, może też posiłkować się swoimi umiejętnościami w razie konieczności obrony innych osób.

Wartymi uwagi są sporty zespołowe, takie jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka. Przemawia za nimi wielka popularność i wszechstronność rozwoju naszego ciała. Nie powinno być problemu by znaleźć w okolicy klub czy grupę osób lubujących daną dyscyplinę. Przyda się to bardzo w różnych aspektach życia, dzięki sportom zespołowym uczymy się współpracy z innymi ludźmi, zaprocentuje to potem w pracy, na uczelni i ogólnie w funkcjonowaniu społecznym.

Większość z wymienionych zalet odnosi się do nas samych, lecz ważnym aspektem są też inni ludzie. Dzięki sportom możemy promować naszą miejscowość, region czy kraj, w zależności od poziomu w jaki się zaangażujemy, możemy pokazywać innym naszą kulturę oraz wywoływać dumę wśród naszych rodaków. Możemy też przy okazji organizacji różnych wydarzeń sportowych urządzać akcje charytatywne. Przy okazji turniejów piłkarskich, wpisowe można poświęcić na potrzebujących ludzi. Gdy zorganizujesz bieg możesz przy okazji ogłosić różnego typu zbiórki (pieniężne, odzieży, pożywienia). Tworząc turniej sztuk walki można nadać mu różną nazwę, np. Żołnierzy Wyklętych, Powstania Warszawskiego itp. Przy okazji można promować i czcić różne wydarzenia patriotyczne i krzepić dumę narodową wśród społeczności.

Sporty walki, bieganie, siłownia, taniec, strzelectwo sportowe, wspinaczka górska, fitness, sporty drużynowe… Do wyboru, do koloru. Czas ruszyć z miejsca, skonsultować z lekarzem, czy można uprawiać daną dyscyplinę i działać. Jak wyżej wspominałem szukajmy i dopasujmy coś do siebie, naprawdę warto. Do zobaczenia na sportowym szlaku!

Dodaj Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here