Piątnica słynie przede wszystkim z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, dzięki której miejscowość ta, rozpoznawalna jest w całej Polsce. Świadczyć o tym może wynik w 14. Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek dziennika Rzeczpospolita. OSM Piątnica zajęła 10. miejsce w Rankingu Siły Marki, tym samym awansując o 7 pozycji, w porównaniu z rokiem poprzednim. Ranking ten dotyczy 100 najsilniejszych polskich marek z wielu branż. Na wynik wpływają takie czynniki jak: relacje z klientami, postrzeganie marki, pozycja rynkowa i rodzaj rynku, a ostateczny rezultat ustalany jest na podstawie badań opinii konsumentów. Warto nadmienić, iż był to najlepszy wynik spośród wszystkich marek mleczarskich w Polsce. Spółdzielnia wyprzedziła ponadto takich gigantów jak m.in.: TVN, Orlen czy PZU. W przypadku oceny lojalności klientów, OSM Piątnica zajęła wysokie 5. miejsce, poprawiając ubiegłoroczną 9. lokatę. Kolejny sukces to zdobycie przez „Piątnicę” tytułu Superbrands 2018, gdyż zajęła 6. pozycję wśród najbardziej polecanych marek w Polsce, jednocześnie osiągając 1. miejsce w kategorii nabiał.

Przedsiębiorstwo mleczarskie z Piątnicy stawia sobie za cel dbanie o najwyższą jakość, naturalność i innowacyjność produktów. Na stronie internetowej zakładu zaznaczane jest wielokrotnie, iż producent dba o ekologiczność produktów i ich naturalny skład, starając się dostarczyć konsumentowi produkt wolny od niepotrzebnych dodatków, a także organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO). Spółdzielnia jako pierwsza w Polsce wprowadziła kompleksowy program poprawy jakości surowca. W związku z tym, z początkiem kwietnia 2016 r. dostawcy mleka do OSM Piątnica rozpoczęli żywienie krów paszami bez składników modyfikowanych genetycznie. Następnie wprowadzono na opakowaniach produktów specjalne oznaczenia: „Bez GMO. Z mleka od krów karmionych paszami bez GMO”. Producent podkreśla również, że zakład znajduje się w regionie „Zielonych Płuc Polski”, czystym ekologicznie obszarze o typowo rolniczym charakterze. To właśnie ta dbałość o jakość i zadowolenie klientów, w największym stopniu przyczynia się do sukcesu „Piątnicy”, co jak wspomniałem wcześniej, zostało docenione przez konsumentów.

Rozpoczęcie działalności w obecnej nazwie OSM w Piątnicy nastąpiło w 1981 r., chociaż tradycje mleczarstwa w rejonie Łomży, zostały zapoczątkowane jeszcze kilkadziesiąt lat przed drugą wojną światową, przez Franciszka Dionizego Lutosławskiego i jego syna Stanisława, którzy byli przodkami słynnego kompozytora, Witolda Lutosławskiego. Najbardziej znanym wyrobem OSM Piątnicy, wydaje się być „Serek Wiejski”, który został wprowadzony na rynek w 1992 r. Produkt ten, zaadaptowany z rynku amerykańskiego i przekształcony w oparciu o własną technologię, już od początku swego istnienia zdobywał liczne nagrody, medale i certyfikaty dla najlepszego wyrobu mleczarskiego. Co ciekawe, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy jest obecnie największym na świecie producentem ziarnistego serka. Od momentu rozpoczęcia produkcji Serka Wiejskiego, zakład uległ zmianie z lokalnego producenta do lidera rynku. Warto zwrócić uwagę, iż chociażby w samym 2014 roku, podlaska spółdzielnia wydała na rozwój ponad 55 mln zł, aby zwiększyć moc produkcyjną i zabezpieczyć zaplecza logistyczne oraz rozwój portfolio produktów. O tym, jak duża była to kwota, mogą świadczyć np. planowane dochody gminy Piątnica w 2018 r., które mają wynieść około 47 mln zł. Spółdzielnia zrzesza obecnie ponad 2 tysiące rolników z Mazowsza, Kurpiów i Podlasia, którzy dostarczają rocznie 333 mln litrów mleka. „Piątnica” płaci również rolnikom najwyższą w kraju cenę za litr mleka. W marcu 2011 r. OSM Piątnica połączyła się ze Spółdzielnią Mleczarską „Ostrołęka”, która obecnie nosi nazwę Zakładu Produkcyjnego OSM Piątnicy w Ostrołęce. Dodatkowo Piątnica jako pierwsza spółdzielnia mleczarska w kraju, wdrożyła Zintegrowany System Zarządzania, aby jak najlepiej spełniać wymagania w zakresie jakości i bezpieczeństwa żywności.

Spółdzielnia mleczarska w Piątnicy stanowi ważny element gospodarki lokalnej, dając pracę wielu mieszkańcom Łomży i okolic, a także przyczyniając się do rozwoju miejscowego rolnictwa, jednocześnie produkując wysokiej jakości wyroby. Takie przedsiębiorstwa jak OSM Piątnica, stanowią o sile i rozpoznawalności naszego regionu. Należy o tym pamiętać i wspierać lokalny przemysł, gdyż jest to opłacalne dla nas wszystkich, szczególnie dlatego, że konkurencja ze strony zakładów mleczarskich zza granicy jest bardzo silna, a nasi sąsiedzi z zachodu, nie boją się wspierać własnych marek.

Piśmiennictwo:

  1. https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/gospodarka/piatnica-wsrod-najsilniejszych-marek-w-polsce-1.html
  2. http://piatnica.com.pl/
  3. http://www.rp.pl/Zycie-Ziemi-Podlaskiej-/306209844-Rozmowa-ze-Zbigniewem-Kalinowskim-prezesem-OSM-Piatnica.html
  4. http://www.poranny.pl/strefa-biznesu/a/superbrands-2018-piatnica-wsrod-najsilniejszych-marek-w-polsce,12716198/
  5. http://prawomiejscowe.pl/UrzadGminyPiatnica/document/480393/Zarz%C4%85dzenie-20_2018

Dodaj Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here