Zapraszamy na wywiad z Damianem, liderem zespołu Wściekłe Psy, organizatorem koncertów muzyki tożsamościowej w poznańskim Pubie Reduta i nie tylko, działaczem Brygady Wielkopolskiej ONR.

 

Jakbyś podsumował miniony rok na scenie tożsamościowej?

Miniony rok był wyjątkowo szalony, patrząc na to co działo się na scenie muzyki tożsamościowej. W samym styczniu można było odnotować kilka festów, które w jakimś stopniu przeszły do historii. Pojawiło się nawet kilka nowych płyt zespołów z długim stażem i ciekawą historią na wszechobecnej scenie tożsamościowej. Bardzo to cieszy i napawa do dumy, że coś takiego odradza się na nowo, a wiele zespołów przeżywa swoją drugą młodość.

 

Pozostańmy jeszcze przez chwilę w temacie podsumowań. Rok 2017 obfitował w rozmaite koncerty i festiwale. Które spośród nich wyróżniłbyś i uznał za szczególnie udane?

Rok 2017 należał do przełomowych pod względem koncertów, czy jak kto woli gigów. Jak wspomniałem wcześniej, fajny klimat zapoczątkowała impreza w Warszawie. Z polskiej sceny zagrał Odwet pochodzący z Gostynia, a scenę zagraniczną reprezentował włoski Katastrof – to tak w skrócie. Następny festiwal znany większości nacjonalistów to „Orle Gniazdo”. Według mnie ubiegłoroczna edycja przeszła do historii. Po pierwsze promuje słuszną ideę, która łączy ludzi i pokolenia, a po drugie to odskocznia od codzienności w doborowym towarzystwie. Na samą myśl o tym co tam się działo serce rośnie, a myśl o tym, że odbędą się następne edycje daje „kopa” do działania!

W sierpniu odbył się „NaRa festiwal”. Bardzo klimatyczne miejsce – Toporowa Cyrhla, górskie powietrze i muzyka tożsamościowa- fantastyczna sprawa! Na sam koniec pochwalę „White Fest”, którego byłem organizatorem. Chwalę nie dlatego, że to wyszło z mojej inicjatywy, lecz z myślą o ludziach którzy dotarli na koncert z różnych stron Polski i Europy. Fajne miejsce i jeszcze lepszy klimat daje piękne wspomnienia do końca życia. Korzystając z okazji dziękuję wszystkim za przybycie i pomoc!

 

Dlaczego wyróżniłeś akurat te festiwale?

Wyróżniłem te festiwale z tego względu, że można na nich było spotkać mnóstwo przyjaciół i poznać wiele nowych osób. Takie festiwale pokazują  fajne zjednoczenie w naszym ruchu, które jest bardzo potrzebne w ostatnim czasie i daje pozytywnego „kopa” na następne długie lata działalności. Koncerty koncertami, ale pojawiały się również ciekawe wykłady czy zawody sportowe, urozmaicone rozrywki.

 

Co sądzisz o organizowaniu koncertów w mniejszych miastach niż wojewódzkie?

Sam robiłem już trzy koncerty w swoim małym mieście i z roku na rok jest lepiej, wiec polecam każdemu. Sądzę przede wszystkim, że to bezpieczniejsza opcja, wolna od ludzi, którzy są nam nieprzychylni i nie chcą takich imprez.

 

Przechodząc do tematów bardziej bieżących: rozmawiamy krótko po poznańskim koncercie z okazji wybuchu Powstania Wielkopolskiego, który współorganizowałeś z poznańskim pubem „Reduta”. Jak wrażenia?

Moje wrażenia po koncercie są bardzo pozytywne. Pojawiło się sporo osób, i o to właściwie chodziło. Cieszę się, że mogę pomóc w takich inicjatywach i to sama radość dla człowieka, kiedy zarówno artyści, jak i goście świetnie się bawią. Było kilka małych potyczek, ale daliśmy radę. Będzie tylko lepiej.

 

Czy będziecie kontynuować współpracę? Jeśli tak, jakie macie plany na przyszłość?

Póki co nic nie wskazuje na zakończenie współpracy, tak więc jak najbardziej będziemy kontynuować. Po pierwsze koncert 27 stycznia, na którym zagra elita sceny tożsamościowej, a w przyszłości pojawią się same nowości. Mogę zdradzić, że takie kapele jak „Obłęd” czy „All Bandits” u nas zagoszczą. Co do reszty – to już będą niespodzianki. Staramy się co miesiąc robić jedną większa imprezę dla umilenia czasu i zabawy, wiec wszystko jeszcze przed nami!

 

Rozmawiał Bartosz Poznański

1 KOMENTARZ

Dodaj Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here